Student Research Assistants

1994
Lori Blackburn
David Mannering (Geography)
Gail Slevin (Geography)
Anne Welsh
Toby Wolf (Geography)

1995
Carin Cataldi (Geography)
Ty Fitzpatrick (Geography)
Leon Palermo (Civil and Environmental Engineering)

1996
Daniel Blevins (Geography)
Erin Guire (Geography)
Marcia Horner (Geography)
Matt Kennedy (Geography)
Bryan Lennon (Civil and Environmental Engineering)

1997
Annemarie Cinaglia (Geography)
Katie Miller (Geography)
Tammy Nguyen (Geography)

1998
Kareem Ali (Civil and Environmental Engineering)
Rose Marie Alicea (Education)
Suzanna Donohue (Marine Policy)

1999
Tammy Brant (Marine Policy)
Jennifer Egan (Geology)
Maryjane Middelkoop (Marine Policy)

2000
Nigel Bradly (Marine Policy)
Anne Kitchell (Marine Policy)

2001
Jennifer Campagnini (Natural Resources Management)

2002
Justin Bower (Urban Affairs and Public Policy)
Martha Corrozi (Urban Affairs and Public Policy)
Jarod Doucette (Electrical Engineering)
Tara Harrell (Natural Resources Management)

2004
Amy Dolan (Energy and Environmental Policy)
Sarah Wozniak (Energy and Environmental Policy)

2005
Steven Ernest (Natural Resources Management)
Elaine Grehl (Horticulture Administration, Longwood Graduate Program)
Andrew Kauffman (Civil and Environmental Engineering)
Laura Robinson (Civil and Environmental Engineering
Lori Schnick (Geology)

2006
Molly Hesson (Energy and Environmental Policy
Kevin Vonck (Urban Affairs and Public Policy)
Melissa Zechiel (Urban Affairs and Public Policy)

2007
Andrew Belden (Energy and Environmental Policy)
Priscilla Cole (Energy and Environmental Policy)
Jyoti Karkhi (Energy and Environmental Policy)

2008
Jonathan Barton (Electrical and Computer Engineering)
Kyle Campbell (Civil and Environmental Engineering)
Christi DeSisto (Civil and Environmental Engineering)
Erin Dilworth (Natural Resources Management)
Kiersten Joesten (Matural Resources Management)
Angelina Micheva (Urban Affairs and Public Policy)
Mary Kate O’Brien (Natural Resources Management)
Julie Trick (Civil and Environmental Engineering
Laura Yayak (Natural Resources Management)

2009
Kaci Angeline (Geography)
Erika Farris (Urban Affairs and Public Policy)
Maureen Seymour (Urban Affairs and Public Policy)
Kelly Wolfe (Urban Affairs and Public Policy)

2010
Kayla Iuliano (Geography)
Audrey Yorke (Civil and Environmental Engineering)

2011
Erica Addonizio (Chemical Engineering)
Dustin Briggs (Civil and Environmental Engineering)
Sarah Chatterson (Urban Affairs and Public Policy)
Chelsea Halley (Natural Resources Management)
Lawrence Latour (Civil and Environmental Engineering)
Stacy Mack (Urban Affairs and Public Policy)
Erin McVey (Urban Affairs and Public Policy)
David Specht (Civil and Environmental Engineering)

2012
Devika Banerjee (Environmental Studies)
Catherine Cruz-Ortiz (Energy and Environmental Policy)
Kaitlyn Cyr (Environmental Studies)
Jordan Deshon (Civil and Environmental Engineering
Ian Kaliaken (Civil and Environmental Engineering)
Seth Olsen (Natural Resources Management)

2013
Kevin Archibald (Biology)
Emily Baumbach (Natural Resources Management)
Joe Brown (Urban and Regional Planning)
Asia Dowtin (Geography)
Caren Fitzgerald (English and Environmental Studies)
Kate Miller (Water Science and Policy)
Thomas Santangelo (Water Science and Policy)
Kelsey Wentling (Environmental Studies)